Akademi Lazer Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Difoti Yöntemi ile erken teşhis

Difoti Yöntemi ile erken teşhis

Dıfotı ile diş problemleri daha kolay tespit ediliyor

Ağız ve diş problemlerinin daha oluşum aşamasında bile olsa nasıl teşhis edileceğini açıklayan Uzman Dr. Dt. Seçkin Süsal, teşhisin radyasyona maruz kalınmadan mümkün olduğu DIFOTI yöntemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Artık diş çürükleri gibi problemler henüz oluşum aşamasında olsa dahi teşhis edilebilecek. Bu yöntem ile hamilelik döneminde ağız ve diş problemi ile karşı karşıya kalan hastalar da radyasyona maruz kalmadan tedavi olabilecekler. Ayrıca radyasyonun zarar verebileceği yaştaki çocuklar için de oldukça sağlıklı bir yöntem olduğu belirtiliyor.

DIFOTI YÖNTEMİ NEDİR?

DIFOTI yöntemi, dijital kamera ile ağız içinde ve dişlerdeki olası problemlerin tespitinde kullanılan radyasyon içermeyen bir yöntemdir. Transilumine fiberoptik ışın teknolojisi ile hastalığın teşhisinin kolayca yapılabildiği bu yöntem, özellikle çocuklarda ve hamilelik döneminde olan kadınlarda tercih ediliyor. Öte yandan çok daha erken ve sağlıklı teşhise olanak tanıdığı için sadece çocuklar ve hamile kadınlar için değil, tüm ağız ve diş problemi yaşayan hastalarda da kullanılması öneriliyor.

Ağız ve diş problemlerinin tespitinde kullanılan röntgenlerin yerini alan DIFOTI yönteminin, çok daha sağlıklı ve hızlı sonuç veren bir yöntem olduğu yapılan çalışmalar sonucunda belirlenmiştir. Bu minvalde çürükler, henüz oluşum aşamasında olsa dahi tespit edilebilip önlemi erkenden alınabiliyor. Öte yandan bazı diş problemlerinin röntgen ile belirlenemeyecek kadar küçük olması ve bu durumun erken tedaviyi engellemesi de, röntgen cihazları ile diş sorunlarının teşhis edilmesi yönteminden DIFOTI yöntemine geçiş yapılmasının nedenleri arasında yer alıyor.

DIFOTI YÖNTEMİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Diş problemlerinin tespitinden korkan çocuklar için DIFOTI teknolojisi, çocukların da kamera ile problemi görmeleri sayesinde, tedavinin eğlenceli bir hale gelmesine yardımcı oluyor. Öte yandan erken tedavi için erken tespitin ne kadar önemli olduğu göz önünde bulundurulduğunda, gözle ve dijital röntgen cihazları ile görülemeyecek kadar küçük olan problemlerin tespiti için DIFOTI yönteminin ne kadar elzem olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

Akademilazer Dental Clinic
Akademilazer Dental Clinic

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır.