Akademi Lazer Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Sağlıklı Dişler İçin D Vitamini

Sağlıklı Dişler İçin D Vitamini

D Vitamininin sağlıklı dişler ve kemikler için kalsiyum kadar gereklidir. D vitamini kemik ve dişlerin oluşup şekillenmesinde vazgeçilmez bir vitamindir. D vitamini ve kalsiyum kemik kaybını önler ve iltihapları azaltır. Periodontal hastalıktan kendilerini korumak daha sağlıklı dişlere ve kemiklere sahip olmak için kişilerin günde 10-15 dakika yalnızca ellerin güneşte bırakılması bile vücudun ihtiyacı olan D vitaminini kazanması için yeterlidir. Yeteri kadar güneşe maruz kalmayan yerlerde yaşayan bireylerin ise bu açığı kapatmak için süt, yumurta, peynir, ton balığı... gibi yiyecekleri tüketmeleri gerekmektedir.

Mümkün olduğu kadar güneş ışığından yararlanmak gerekir ancak bunun için güneşin altında saatlerce kalmak gerekmiyor! Bunun yanında ozon tabakasında oluşan delikler nedeniyle çok fazla güneş ışığı da zararlı olabilir. Güneş ışınlarına fazla maruz kalıp olumsuz yönde etkilenmemek için ise yeteri kadar güneşten yararlanıp vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin alınması sağlanmalıdır.

Eğer dişlerinizin daha sağlıklı olmasını ve daha güzel görünmelerini istiyorsanız yaz henüz bitmeden güneşin tadını çıkartın.

Akademilazer Dental Clinic
Akademilazer Dental Clinic

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır.